AİLE – ÇİFT - İLİŞKİ KOÇLUĞU EĞİTİMİ

Tarih Açıklanacaktır. / İSTANBUL

Eğitmen: Dr. Marilyn ATKINSON / Tercüme: Dr. Zerrin BAŞER

Günümüzde aile ve çiftlere koçluk yapmak temel koçluk becerileri alanına girmektedir. Çözüm odaklı koçluk yaklaşımları ve stratejik eğitim yaklaşımları ile çiftler ve aileler eğlenceli bir geleceği planlayıp oluşturabilirler: bu noktada koç olarak sizin müşteriniz “ilişkinin kendisi”dir.

Müşterilerin yeniden vizyon oluşturmaları, metaforlarla keşif yapmaları, zaman çizgilerini yeniden belirlemeleri, aile yaşantısına neşe, eğlence ve keyfi beraberinde getirecek rol ve sorumlulukları yeniden tanımlamaları için koçluk güçlü bir araçtır. Aile koçluğu geniş ve kapsamlı bir alandır. Bu program genel bir bakış açısı ve bu Alana temel yaklaşım yöntemlerini kapsar. Böylelikle bu alanda çalışmaya başlayabilir ve koçluk alanı olarak çalışmayı seçebilirken aynı zamanda hangi durumlarda konunun uzmanına yönlendirme yapabileceğinizi de öğrenirsiniz.

Program kapsamında yer alan temel alanlar:

  • Stratejik Planlama ve uyum – günlük aile gelişim alışkanlıklarını desteklemek
  • Temel Çözüm Odaklı Koçluk yaklaşımlarının aile ve çift koçluğu özelinde nasıl uygulanacağını keşfetmek
  • Davranışı - Niyetten ayırabilmek
  • Tüm ailenin “Duygusal Zekasını” güçlü sorularla ortaya çıkarma yollarını öğrenmek
  • Boşanma, ayrılık ve benzeri durumlarda koçluk yaklaşımları ile kişilere destek olmak
  • Aile vizyonu, misyonu, hedefleri belirlemek
  • Aileye özel birleştirici konu/hikayeyi yeniden keşfetmek

Eğer Çift Koçluğu yapacak bir modeliniz olsa ve çiftlerin mutluluk, birlikte paylaşma ve istedikleri birlikteliği deneyimlemelerini destekliyor olabilseydiniz bir koç olarak ne düşünürdünüz? Bu program koçluk pratiklerinize en yakın ilişkinize bakışınızdan başlayarak farklı bir gözle yaklaşmanızı sağlar.

Çift/İlişki Koçunun ustalaşması gereken temel soruları keşfedin, çiftlere doğru zamanda ve doğru şeklide sorulabilecek soru yaklaşımlarını öğrenin. Zor durumlarda güçlü sorular sorarken aynı zamanda sürecin kontrolünü kaybetmemenin yollarını keşfedin. İlişkide iletişimi güçlendirirken ve gelişimi sağlarken derin sorunların çözümlenmesini destekleyin ve ilişkinin tekrar düz yola çıkmasına yol arkadaşlığı yapın.

Bu program bilgileri günlük yaşamda uygulanır kılacak egzersizleri, araçları ve süpervizyonu kapsar. Böylelikle kendinizi bu konuda daha donanımlı ve güçlü hissedersiniz.

Programa katılım için en az 3. modülü tamamlamak gereklidir. Bununla birlikte eşiniz ile katılmak isterseniz 1-2 katılımcı için bu deneyimi yaşamak da mümkündür.

SİZE ULAŞALIM