anasayfa

2. Sayı / Eylül - Ekim

02 / 06
WORLD GAME “Dünya Oyunu” | 2. SAYI / Eylül - Ekim

“Hangİ dünya oyununun oyuncusuyuz?”

Dr. Zerrin Başer, PCC

Denge Merkezi Ailesi Üyesi
Dünyada pek çok oyun oynanıyor, hepimiz öyle ya da böyle bir oyun sahasının içindeyiz. Bir kısmımız bulunduğu konum, etki alanı ve gücü nedeni ile daha çok oyun alanında, bir kısmımız oyuncu, bir kısım oyun kuran, bir kısım kuralları koyan ve bir kısım da kuralları zorlayan.
Bu oyunların bazıları insanlığı destekleyen oyunlar, bazıları birilerinin menfaatlerini öne çıkaran ve bir yerlerde insanı zorlayan, zarar veren oyunlar ve bir kısım oyun da doğrudan insan gelişimi oyunları.

SİZ HANGİSİ İLE DAHA ÇOK İLGİLİSİNİZ? SİZİN DAHİL olduğunuz oyun ya da oyunlar HANGİSİ?

Bu konuda farkındalığınız ne kadar? Ölçüm KRİTERLERİNİZ neler?

Oyunu ETKİLEME şansınız ne kadar?

İnsanlık teknolojik gelişimle örtüşmeyecek bir insani gelişmişlikte! Son günlerde dünyada olan bitenler bize bunu defalarca kanıtlamakta. İnsanca ve yaşanışabilir bir dünya için bir şeyleri bir araya getirme, bir hareketi başlatma, var olana içtenlikle katılma zamanı geldi ve geçiyor.

Dünya artık YENİ BİR anlayışla oynanacak BİR “Dünya Oyunu Bakış Açısına” GEREKSİNİM duyuyor.

2010 yılında Dünya Futbol Kupasına olan ilgiden esinlenerek ve NASA’nın yüksek performanslı takım sürecini yürüten Dr.Charles Pellerin ile yaptığı sohbet sonucu Erickson Koçluk Okulu Kurucusu Dr.Marilyn Atkinson “Pek çok insanı kapsayan, büyük bir Dünya Oyunu bakış açısını nasıl oluşturabiliriz?” sorusuna cevap aramak üzere, birincisi 2012 Ekim’inde Londra’da, ikincisi 2014’de İstanbul’da düzenlenen Uluslarası bir çağrıyı, birlikteliği başlattı. Üçüncü uluslararası birliktelik Nisan 2016’da Bali’de düzenleniyor.
Amaç; dünyayı ve insanlığı etkileyen önemli konularda tüm dünyada etki oluşturabilecek, her insanın gelişimini destekleyecek “oyunlar”ı fark etmek, katılmak, desteklemek, farkındalık yaratmak ve yenilerini oluşturmak, sinerji ve güç birliği yaratarak etki alanını genişletmek.
Günümüz dünyasında para ve güç genellikle insan, doğa ve çevre yararından çok “daha fazla para ve güç” oyunlarıyla bir araya gelmekte ve sonuçları insana, doğaya, ülkelere, çevreye, insanlığın geleceğine tehdit, tehlike oluşturacak sonuçlara yol açmaktadır.
Oysa dünyada oynanan ve çoğalarak, gelişerek oynanması gereken başka oyunlar da var. Kimileri için birilerine destek, katkı, yardım, kimileri için yeni nesillerin iyi yetişmesi, gelişmesi, kimileri için İNSAN potansiyelini farkındalıkla yaşayan insanların artarak gelişmesi, kimileri için insanın yaşam kalitesinin, sağlığının artması ve daha pek çok alan.
Biz koçlar her seferinde odaklı bir konuşma ile düşünen, yaratan, çözüm üreten, gerçekten duyan, gören, anlayan insan niteliğinin artması ile dünyayı değiştiren katkı oyunu oynuyoruz.
Geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleşen “Dünya Oyunu Konferansı” sonrası Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da 20’ye yakın ülkede çiçekler açan bir ağaç gibi yerel dünya konferanslarının motivasyon kaynağı oldu, Türkiye buna öncülük etti.
Şimdi 2016 Bali konferansına hazırlık olacak, yeni fikirlerin, potansiyel yeni oyunların ortaya çıkacağı öncü bir çalışmayı yine İstanbul’da başlatalım istiyoruz.
Esin kaynağı olacak konuk konuşmacılar, beyinlerimizi bir araya getirerek yaratıcı potansiyelimizi ortaya dökeceğimiz çalıştaylarla insanlığın özlemini çektiği geleceği birlikte tasarlamaya var mısınız?
“Düşünen beyinlerde oluşan tohumlar uygun ortamlarda mutlaka yeşerir” özlü sözünden hareketle, gelin önce tohumları oluşturalım sonra onlar mutlaka yeşerirler.

GELECEĞİ DİLEDİĞİNİZ BAŞLIKLARDA BİRLİKTE TASARLAMAK İSTEYEN KOÇLAR, DÜŞÜNÜRLER, GİRİŞİMCİLER, İLGİ DUYAN, YARATMAK İSTEYEN VE ODAĞINI “İNSAN”a ÇEVİRMİŞ olanlar:

GELECEĞİ BİRLİKTE TASARLAMAYA VAR MISINIZ?

O zaman 5 Aralık 2015 İstanbul BÜMED’de buluşmak üzere...
iPad

“FANTASTİK BİR VİZYON”

Marilyn Atkinson, Ph.D.

"Olmak istediğin ne ise onu olabileceğini, önce kendinden bekle. "

Wayne Dyer
Çocukluğumuzdaki peri masalları genelde mutlu bir son ile biterdi. Düşünün ki; tüm dünyadaki biz Koçlar, “Dünya Oyunu”nu oynamaya başlayarak, insanlığın tüm problemleri için mutlu sonlar hazırlıyoruz...
Hikaye şu şekilde başlardı;
"...Dünyanın her yerindeki ülkelerden binlerce vizyoner, Dünya Oyunu'nu oynamak için bir araya gelirler! Fakir ayakların güzel ayakkabıları olur, dünyanın her yerinde verimli yiyecek dağılımı için sistemler geliştirilir, tertemiz sular kavrulmuş boğazlara şifa verir, bütün çocuklar için yeterli okul binaları belirir ve ebeveynler ailelerinin geçimini sağlayabilmenin yollarını bulurlar. Her yerde herkesi destekleyecek ve cesaretlendirecek Koçlar vardır. Sayısız Koç, Dünya Oyunu'nun anahtar oyuncuları olmaya esinleninceye kadar, bunu fark eden her Koç, diğer Koçları da bu oyuna katılmaya teşvik eder...!"
Geleceğin büyüklerinin bu hikayeyi kendi torunlarına anlattığını HAYAL EDİN. Kulağa peri masallarından biri gibi geliyor değil mi? ..ama, zaten birisi bir gün gerçekleştirene kadar her şey bir peri hikayesi olarak başlamadı mı? Ya sizin büyük-büyük dedeleriniz, insanların bir gün dünyanın bir ucundan diğerine uçarak gidebileceğini ya da çikolata barından daha küçük aletlerle iletişim kurabileceklerini anlatsaydı? Peri Masalı gibi olmaz mıydı...? Geleceğin büyüklerinin kendi çocuklarına nasıl hikayeler anlatacakları tamamıyla bize bağlı.

Haydi, biz Koçlar olarak bu hikayeleri sevgi ve bereket dolu yapalım!

Dünya Oyunu sahip olduğumuz değerlerimizin bizim rehberlerimiz olduğu teorisi üzerinden yola çıkar. Eğer biz, daha kapsayıcı ve daha bütüne odaklı olacak şekilde değerlerimizi geliştirirsek o zaman bu gerçekliği yaratabiliriz. Bugün Dünya üzerindeki fiziksel, duygusal ve stratejik bir çok zorluğa rağmen , biz koçlar bu duruşu nasıl sergileyebileceğimizi biliyoruz. Neye odaklanırsak ondan sonuç alabileceğimizi biliyoruz.
Biliyoruz ki Dünya'nın bizim odağımıza ihtiyacı var. Düşünün ki; İnsanlar gelecek 50 yıl hayatları boyunca dünya ve hayatı geliştirmek, iyileştirmek üzerine oyunlar oynuyorlar. Dünyanın bugün karşılaştığı zorlukları iyileştirmek için hangi vizyoner dünya oyunlarını yaratabiliriz?
Bir oyun derinden kökleşip bizim kendi oyunumuz haline geldiğinde , bu oyuna katılacak diğer katılımcılar için çekim gücü sağlayacak bir ilgi odağı oluştururuz. Diğerlerinin neye ihtiyaç duyduklarını anladığımızda , oyunumuz onlar için de bir öğrenme platformuna dönüşür. Evet oyunu kazanırız ama "herkes" için kazanmış oluruz - bütün takım için kazanırız!..
Kendinizi tamamıyla rahatlamış bir şekilde, beyaz, yumuşak bir bulutun üstünde dünyanın çok üzerinden süzülürken hayal edin. Bir uydudan alınan gece görüntüsü gibi dünyanın büyüklüğünü gözlemleyin; kendi yaşamınızı, şu an olduğu hali ile yerküre üzerinde tek bir ışık olarak görün. Başkalarının ışıklarını da sizin ışığınızın çevresinde fark edin. Şimdi sizin ışığınızı diğer ışıklarla kaynaşıp birleşirken ve inanılmaz derecede parlak, tek bir ışık haline gelirken seyredin. Bir an için bu deneyimi hissedin ve ışığın büyüyüp genişlemesini gözlemleyin. Bu görüntünün Dünya Oyunu olduğunu hayal edin. Her bir ışık kendi başına önemli ve her bir ışık tek bir amaç için birleşiyor... Tüm insanlığın ve tüm yaşam formlarıyla yerkürenin iyiliği için...
Dünya Oyununu gözünüzde canlandırırken, şu soruyu sorun:

"Her ne yapıyorsanız, ne üretiyorsanız veya her ne biliyorsanız, yani kendi ışığınız her neyi kapsıyorsa; onu daha iyi hale getirmek ve dünya üzerindeki tüm insanlığın yararına olmasını sağlamak için neler yapabilirsiniz ? "

Marilyn Atkinson, Ph.D

Erickson International Kurucusu ve “World Game – Dünya Oyunu” vizyonunun yaratıcısı
iPad

YENİ DÖNEMDE YENİ YENİDEN!

DENGE MERKEZİ YENİ DÖNEM EĞİTİMLERİ
Değer odaklı bir dünya ve insan potansiyelini ortaya çıkarmak için; koçluk aracı ile bir diğerine adeta görünmez ağlarla bağlanmışcasına çalışan insanları desteklemek ve bir diğerinin etkisini, sinerjisini fark etmek adına farkındalık yaratma yolcuğunun adıdır.
Her koç; yaptığı koçluklar ve projeleri ile birçok kişide, organizasyonda, kurumda farkındalık, değişim ve dönüşüm yaratmaktadır. Ayrıca farkında olarak ya da olmayarak benzer yaklaşımları kullanan pek kişi de insanların, değerlerinin bilinci ile yaşadıkları ve bilgeliğin egemen olduğu bir dünya için çalışmaktadır.
Yerel etkileri global düzyeye taşımak üzere Erickson Coaching International’ın kurucusu Marilyn Atkinson tarafından ilk kez resmi olarak 2012 yılında Londra'da düzenlenen bir konferansla koçlar ve “Dünya Oyuncuları” bir araya gelerek birlikte “BiZ”liği ortaya çıkarmaya başlamışlardır.
2014 yılında ikinci toplantıya Türkiye istanbul’da ev sahipliği yaptıktan sonra meşale hemen her ülkede, koçların öncülüğünde yakılmaya başlamıştır.
Bir sonraki Global World Game Konferansı Nisan 2016'da Bali - Endonezya ev sahipliğinde gerçekleşecektir.
Amaç; her katılımcının, yaptığı her şeyin aslında büyük dünya oyununa olan katkısını fark etmek, büyüme ve gelişmeyi, katkı ve katılımı ölçmek, insanların birliğinin oluşturacağı büyük “BiZ”i fark ederek ayrımsız katkı ve katılımın etkili gücünü deneyimlemektir.
World Game Türkiye'de tüm koçlarla birlikte olabilmek dileği ile...
2015
ANKARA
24-27 EKİM

KOÇLUĞUN SANATI VE BİLİMİ SERTİFİKA PROGRAMI / MODÜL 1

MODÜL – I : “Motivasyon Yaratma”
24-27 Ekim 2015 09:30 – 17:00
Eğitmen: Dr. Zerrin Başer, PCC
Eğitim yeri: Denge Merkezi Ankara
Filistin Caddesi Balcan apt. No: 26/5 GOP Ankara
4'er tam günlük, 4 modül eğitim ve sertifikasyon sürecinden oluşmaktadır. Sertifika programını tamamlayan katılımcılar, Erickson Coaching International onaylı ve ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akredite Profesyonel Koçluk Sertifikası'na sahip olabilir. (ACTP)
Detaylı bilgi için tıklayınız...
11-14 KASIM
İZMİR

KOÇLUĞUN SANATI VE BİLİMİ SERTİFİKA PROGRAMI / MODÜL 1

MODÜL – I : “Motivasyon Yaratma”
11-14 Kasım 2015 09:30 – 17:00
Eğitmen: Dr. Zerrin Başer, PCC
Eğitim yeri: İzmir
4'er tam günlük, 4 modül eğitim ve sertifikasyon sürecinden oluşmaktadır. Sertifika programını tamamlayan katılımcılar, Erickson Coaching International onaylı ve ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akredite Profesyonel Koçluk Sertifikası'na sahip olabilir. (ACTP)
Detaylı bilgi için tıklayınız...
İSTANBUL
13-16 KASIM

YÜKSEK PERFORMANSLI TAKIM KOÇLUĞU EĞİTİMİ

13-16 KASIM 2015 (4 tam gün) / 09:30 – 17:00
Eğitmen: Serra Çınar, PCC / Dr. Zerrin Başer, PCC
Eğitim yeri: Ahmet Mithat Efendi cad. Süheyla Hanım apt. No:9/3 Fenerbahçe
Bu eğitim, KOÇLUK ile takımları bir hedefe doğru motivasyonla harekete geçirme ve o hedefe ulaşmalarını sağlama sanatını öğretmek ve Takım üyelerinin liderlik yeteneklerini geliştirmek amacı ile hazırlanmıştır.
Detaylı bilgi için tıklayınız...
02-04 Aralık
İSTANBUL

4 KADRANLI BÜTÜNSEL DÜŞÜNME - MODUL 2

02-04 Aralık 2015 (3 tam gün)
Eğitmen: Dr. Peter Stefanyi
Eğitim yeri: Denge Merkezi İstanbul
Ahmet Mithat Efendi cad. Süheyla Hanım apt. No:9/3 Fenerbahçe
4 Kadranlı bütünsel düşünme tekniğinde derinleşmek, daha kapsamlı olarak deneyimlemek ve bilgilenmek isteyenler için tasarlanmıştır.
Programın ilk modülüne katılanlara açık, 3 tam günlük bir programdır.
İSTANBUL
06-08 ARALIK

4 KADRANLI BÜTÜNSEL DÜŞÜNME - MODUL 1

06-08 Aralık 2015 (3 tam gün)
Eğitmen: Dr. Peter Stefanyi
Eğitim yeri: Denge Merkezi İstanbul
Ahmet Mithat Efendi cad. Süheyla Hanım apt. No:9/3 Fenerbahçe
“Dört Kadranlı Bütünsel Kuantum Düşünme Eğitimi” doğrusal olmayan, çok katmanlı öğrenmeye dayalı ve gerçekliğe bütünsel bir pencereden bakarak “Bütünsel İnsan” gelişimini hızlandıran 3 tam günlük bir eğitimdir. Bu eğitim, koçun “koç konumunu” doğal olarak güçlendirirken zihnin algılanan gerçekliğe yönelik esnekliğini arttırır. Bu eğitim koçların kişişel gelişimini desteklemenin yanı sıra dönüşümsel koçluk teknikleri öğrenmelerine de katkı sağlar. Katılımcıların yaratıcı ve farklı düzlemde düşünebilme potansiyellerini açığa çıkarmak üzere deneyimsel olarak beynin düşünme süreci üzerinde çalışılır. Kuantum düzleminin gizemli alanına bakmak ve düşünce sistemi ve evrenin paradoksal yapısını kavramak üzere kuantum fiziği metaforik olarak ele alınır.
Bu eğitime katılım için koç olma zorunluluğu yoktur. Dünyaya ve yaşama beynin düşünme ve algılama sisteminden bakabilme ve kuantum düşünme yaklaşımlarını öğrenmeyi ve koçların derin dönüşümsel koçluk yöntemleri edinmelerini sağlar.
09-15 Ocak
ANKARA

NLP PRACTITIONER “DeğİŞİm ve Uygulama Atölyesİ”

09-15 Ocak 2016 (7 tam gün)
Eğitmen: Dr. Zerrin Başer, PCC
Eğitim yeri: Denge Merkezi Ankara
Filistin Caddesi Balcan apt. No: 26/5 GOP Ankara
• 7 tam günlük bir eğitim sürecini kapsar.
• Eğitim sonunda “Erickson International NLP Practitioner” sertifikası verilir. Bu programda edindiği bilgileri kişi sadece kendi üzerinde uygulayabilir, ikinci kişilere uygulayamaz. (Eğitime katılan profesyonel koçlar için bazı teknikler, koçluk süreçlerinde de uygulanabilir.)
• Kişiye, NLP’nin ne olup olmadığını, beyin sistemlerinden hareketle bütünsel bir yaklaşımla, insanın sisteminin nasıl oluştuğunu, herkesin kendi sistemine yönelik iç dengesi ve uyumunu kurup oluşturabilmeyi, dolayısıyla güçlü bir “iç görü” farkındalığı sağlar. Bunun yanı sıra, “nasıl kendimde bir şeyleri istediğim yönde yönetebilirim?” sorusuna yönelik farkındalık oluşturur.
• Kişiye, geçmişten bugüne farkında olmadan veya olarak biriktirdiği ve bir türlü değiştiremediği birçok davranış ve yaklaşımını değiştirebilme potansiyelini kazandırır. Bir anlamda kendi arabasında şoför koltuğuna geçerek, farkındalıkla, bilerek, isteyerek ve gitmek istediği yolu belirleyerek arabasını kullanmasını sağlar. Bu eğitimle kişi, yaşamında kendi istediği şekilde kullanabileceği bilgi, araç ve yöntemleri öğrenmiş ve içselleştirmiş olur.
Detaylı bilgi için tıklayınız...